...
Mlekomaty - sposób na świeże mleko

 

Mleko dostępne w sprzedaży musi spełniać surowe wymagania higieniczne. Dlatego mleko surowe (prosto od krowy) jest w mleczarni obowiązkowo poddawane różnym procesom fizycznym np. wirowaniu w celu oczyszczenia, normalizacji na określoną zawartość tłuszczu, homogenizacji w celu rozbicia kuleczek tłuszczowych (zapobiega podstawaniu śmietany) i obróbce termicznej w celu przedłużenia terminu przydatności. Wszystkie te procesy nie pozostają bez wpływu na wartość odżywczą mleka.

Zdecydowanie najwyższą wartością charakteryzuje się mleko „prosto od krowy”, tylko skąd takie mleko wziąć jeśli mieszka się np. w mieście? Oczywiście od wielu lat można takie mleko kupić bezpośrednio od rolników, którzy przyjeżdżają na targowiska miejskie i sprzedają nadwyżki mleka wyprodukowanego we własnych gospodarstwach. Niestety z własnych badań wiem, że mleko to jest często niskiej jakości higienicznej i mikrobiologicznej. Rolnicy często zupełnie bezwiednie zaniedbują higienę doju , a naczynia w które przelewają mleko to często niewiadomego pochodzenia butelki plastikowe po napojach typu oranżada. Brak chłodniczego przechowywania szczególnie w okresie ciepłym powoduje, że takie mleko zakupione na targu po przywiezieniu do domu nadaje się jedynie na mleko kwaśne. Dlatego większość ludzi nie zna smaku „prawdziwego mleka”.

Człowiek dążąc do zaspokojenia swoich potrzeb wymyślił kiedyś proces sterylizacji mleka dzięki czemu powstało mleko UHT o bardzo długim terminie przydatności, którego nie trzeba nawet przechowywać w lodówce. Jednak potrzeby ludzkie ulegają zmianom i człowiek zdał sobie sprawę, że żywność o długim terminie ma zdecydowanie niższą wartość żywieniową. Obecnie wraca moda na zdrowe odżywianie i ekologiczny tryb życia. Fantastycznym pomysłem jest więc wykorzystanie nowoczesnej technologii do tego aby mleko surowe dotarło również na stoły „mieszczuchów” czyli MLEKOMATY.

Automaty wendingowe są bardzo popularnym na świecie rozwiązaniem, umożliwiającym sprzedaż bezpośrednią produktów oraz dotarcie do szerokiego grona klientów. Zaletą tego rodzaju dystrybucji jest możliwość sprzedaży produktów danej marki przez 24 na dobę i 7 dni w tygodniu, bez konieczności rozbudowy infrastruktury i zaplecza personalnego. Melkomaty to pomysł czeskich farmerów, ich działanie jest takie same jak automatów do sprzedaży coli czy słodyczy. Można z niego codziennie kupić świeże, niepasteryzowane i nieodtłuszczone mleko prosto od krowy. Mlekomat może pomieścić 200 litrów mleka. Średnia zawartość tłuszczu w mleku wynosi ok.4,25 proc. Oczywiście trzeba pamiętać, o tym, że takie mleko ma krótki termin przydatności do spożycia. Najlepiej je spożyć na drugi dzień po zakupie. Litr mleka kosztuje 3 zł. Można też kupić pół litra mleka za 2 zł.

Sposób zakupu mleka z mlekomatu jest bardzo prosty. Można przyjść ze swoim naczyniem albo na miejscu kupić za 50 groszy butelkę półlitrową lub za 1 zł butelkę litrową. Na razie są to butelki plastikowe, ale już wkrótce dostępne będą także butelki szklane. Później trzeba ustawić pojemnik w specjalnej sterylnej komorze, wybrać żądaną ilość mleka i wrzucić monety. Urządzenie wyposażone jest w system dozujący oraz w tzw. agregat, dzięki któremu komora jest schładzana latem, a grzana zimą. Dzięki temu rozwiązaniu utrzymywana jest stała temperatura niezależnie od temperatury na zewnątrz. Nad wszystkim czuwa system informatyczny.

Urządzenie ma dwa wymienne pojemniki, które za każdym razem są myte i dezynfekowane specjalnymi płynami. Zbiorniki przewozi się w łatwy sposób za pomocą odpowiednio wyposażonego samochodu. Mleko również pozostaje pod stałą kontrolą. Mleko do mlekomatów dostarczane jest w specjalnych pojemnikach izotermicznych, które zamieszcza się w komorach chłodniczych urządzenia. Takie rozwiązanie sprawia, że mleko nie ma kontaktu z powietrzem i nie jest przelewane. Zbiorniki izotermiczne napełnia się w gospodarstwie bezpośrednio po udoju krów. Świeże mleko do automatu dostarczane jest codziennie wieczorem. Pochodzi z wieczornego udoju.

Mlekomaty można spotkać w niemal całej Europie, gdzie cieszą się nie tylko wielką popularnością ale i wieloletnim zaufaniem klientów. Stoją w pobliżu centrów handlowych i w innych ruchliwych miejscach. Mam nadzieję, że przyjmą się również w Polsce, a wszystko na to wskazuje. Poszukajcie ich w swojej okolicy. Polecam, to naprawdę niesamowity smak.

Użytkownicy On-line: 1