...
Kontakt


Indywidualny Doradca Żywieniowy
mgr inż. Ewa Kalicka

Tel. 5 1 2 - 7 3 3 - 0 1 2
 
E-mail: ewa@zywienieczlowieka.pl

W latach 2003-2008 studiowałam na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie uzyskując  tytuł magistra na kierunku Żywienia Człowieka. Zdobyłam tam fundamentalną wiedze na temat prawidłowego odżywiania ludzi zdrowych i chorych, a także na temat wartości odżywczej produktów oraz sposobu ich produkcji.

Zdobywanie doświadczenia rozpoczynałam od praktyk w NZOZ Poradni Leczenia Zaburzeń Lipidowych i Otyłości w Krakowie w 2008 roku. Pracowałam również w roli Technologa Żywności w restauracji krakowskiej, sprawując kontrolę nad obrotem towarów spożywczych. Już wówczas zaczęłam dodatkowo pomagać znajomym i rodzinie w ich problemach z nadmiarem kilogramów. W 2010 roku pracowałam jako dietetyk w Centrum Medycznym MEDICOR w Rzeszowie. Od tamtej pory osiągam liczne sukcesy w pracy z osobami z nadwagą czy problemami zdrowotnymi wynikającymi z nieprawidłowego sposobu odżywiania.

Uwielbiam wyszukiwać ciekawostki dotyczące jedzenia, jego przyrządzania, poznawać nowe smaki. Poprzez indywidualne podejście do każdego człowieka dobieram diety tak, aby były w pełni dopasowane do każdej osoby (zależnie od wieku, płci, pracy, aktywności fizycznej czy stylu życia). Dbam nie tylko o to aby dieta zawierała produkty  pełnowartościowe, niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały, ale również żeby posiłki były kolorowe i łatwe do przyrządzenia w każdej sytuacji, jednocześnie przynosiły pożądane efekty, a dieta nie była nużąca i wyczerpująca.

 

Ekspert w dziedzinie produktów mlecznych i żywności ekologicznej

E-mail: dorota@zywienieczlowieka.pl

 Jedzenie to moja największa pasja. Uwielbiam gotować i wypróbowywać nowe przepisy kulinarne. Zawsze ciekawiło mnie też jak wygląda produkcja spożywcza, np. jak powstaje ser topiony, keczup czy płatki śniadaniowe? Ta ciekawość zaprowadziła mnie prosto na Akademię Rolniczą w Krakowie, gdzie na Wydziale Technologii Żywności poznałam tę tajemną wiedzę.

Moją specjalizacją jest technologia mleczarska, bo według mnie mleko to najbardziej fascynujący produkt spożywczy (czyż może być coś bardziej fascynującego niż pierwszy pokarm każdego człowieka?). W ostatnich latach pracowałam dla firm przemysłu spożywczego Dera Food Technology Poland Sp. z o.o. w Krakowie testując dodatki do przemysłu mleczarskiego oraz jako Specjalista ds. rozwoju produktu w firmie produkującej żywność ekologiczną - BioAvena Sp. z o. o. w Rzeszowie.

Wykorzystam swoją wiedzę i doświadczenia aby odpowiedzieć na Państwa wątpliwości związane z każdym produktem spożywczym. Na co zwracać uwagę podczas codziennych zakupów. Jak prawidłowo czytać etykiety i czego unikać w produktach przetworzonych. Jak nie dać się nabrać na sztuczki producentów żywności, którzy chcą za wszelką cenę zachęcić do zakupu swoich produktów.

Użytkownicy On-line: 1