...
Mleko - nabiał


„Mleko to najdoskonalszy i najbardziej kompletny pokarm, jaki stworzyła natura”

                                                                                                                             Hipokrates


W ostatnich latach pojawiło się wiele sprzecznych opinii na temat mleka i jego wartości żywieniowej. Dietetycy są jednak zgodni co do tego, że oprócz produktów zbożowych, owoców i warzyw mleko i produkty mleczne są bardzo ważnymi składnikami zbilansowanej diety.

Mleko i jego przetwory odgrywają w diecie człowieka niezwykle ważną rolę. Są pierwszym pokarmem w życiu każdego człowieka warunkującym jego przetrwanie i dalszy prawidłowy rozwój. W skład mleka wchodzi około 700 składników, w tym ponad 400 kwasów tłuszczowych oraz białka, laktoza, sole mineralne, witaminy, enzymy i inne. Nie ma w przyrodzie (może poza jajem) pokarmu o tak bogatym składzie i wartości biologicznej. Badacze na całym świecie nieustannie odkrywają prozdrowotne działanie komponentów mleka. Spożycie mleka sprzyja zachowaniu prawidłowej masy ciała, obniża ryzyko chorób serca, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy i osteoporozy.

Mleko - chociaż płynne – ze względu na dużą zawartość składników pokarmowych nie jest napojem, lecz produktem żywnościowym. Nie powinno się go więc pić w nadmiernych ilościach żeby ugasić pragnienie. Do tego celu idealnie służy woda. Dzienne spożycie mleka lub jego przetworów powinno wynosić u osób dorosłych 600g – 900g. Wartość energetyczna mleka wynosi 500-700kcal/l (zależy od zawartości tłuszczu).

Właśnie ze względu na ten niepowtarzalny, zbilansowany skład mleko ma tak duże znaczenie w żywieniu. Całkowita rezygnacja ze spożywania zarówno mleka jak i jego przetworów na dłuższą metę może prowadzić do objawów niedoboru.

Użytkownicy On-line: 1